Drahé kameny a minerály ukrývající tajemnou, léčivou sílu, dodávající životní energii, zdraví, lásku a štěstí. Tak na účinky drahých kamenů nahlíželi naši předci. V dnešní době jsou tyto „pověry“ dávno překonané, ale stále jsou krásným bytovým doplňkem dekorace nebo šperkem, který oslní svou krásou a dokonalostí.
Jaký je historický původ kouzelné moci drahých kamenů? Již ve starověkých spisech řeckých a římských filozofů najdeme první zmínky a víra v léčivou moc se často spojuje se zkazkami o jejich vzniku. Léčebné účinky obsahují i středověké knihy, například kniha O zázracích světa, obsahující plno pověr. Pro tehdejší představy lidí a dobu je to typické. O to zajímavější je, že tyto pověry v jisté míře přetrvaly i do novověku a nástupu vědy, viz hledání kamenu mudrců a elixíru života.
Údajné účinky podle barvy měly být:
- Bílé kameny – ochrana očí a položením na střechu ochrana proti bleskům.
- Červené kameny – podle své barvy k zastavení krvácení a léčení ran.
- Černé kameny – amulet proti uhranutí a proti melancholii.
- Zelené kameny – zvýšení úrody a plodnosti.
- Fialové kameny – posílení lásky dětí k rodičům.
- Žluté kameny – ochrana proti žloutence.
A jaké mají být vlastnosti jednotlivých kamenů?
Amazonit – mimořádně uklidňující kámen, zmenšuje obavy a strach, rozptyluje negativní energii, zvyšuje intuici. Zajímavostí je, že dodnes indiáni v jižní Americe tyto kameny nosí.
Achát – dodává citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu, podporuje sebedůvěru. Jde rovněž o talisman umělců a všeobecně byl a je velmi oblíbený, proto se mu přisuzovaly různé „účinky“.
Beryl – ve starověku věřili, že poskytuje zdraví, bohatství a štěstí. Alchymisté jej zase používali ve středověku.