Základní fakta o běžně zneužívaných drogách
Fakta o těchto běžně zneužívaných drogách jsou zde uvedena, aby vás obeznámila s pravdou o tom, co tyto drogy jsou a co mohou způsobit.
Extáze bývá obvykle užívána ústně ve formě tablety nebo kapsle. Užití více extází naráz se říká např. v USA „bumping“.
Extáze je syntetická (uměle vyrobená) droga vyrobená v laboratoři. Její výrobci mohou k droze přidat cokoliv, například kofein, amfetaminy* nebo dokonce kokain. Extáze patří mezi nelegální drogy a má účinky podobné halucinogenům a stimulantům. Pilule mívají různé zbarvení a někdy jsou označeny postavičkami z animovaných seriálů. Míchání extáze s alkoholemje velmi nebezpečné a může vést k smrti.
„Extáze ze mě udělala blázna. Jednou jsem kousala sklo, jako bych kousala do jablka. Teprve poté, co jsem měla ústa plná úlomků skla, jsem si uvědomila, co se se mnou děje. Jindy jsem zase hodinu trhala koberce vlastními zuby.“
|
Stimulující účinky drog jako je extáze, umožňují uživateli tančit po dlouhou dobu, a když se zkombinují s horkým, přelidněným prostředím taneční párty, mohou vést k extrémní dehydrataci (ztrátě tekutin) a k selhání srdce nebo ledvin.
Krátkodobé vlivy:
- zhoršený úsudek
- falešný pocit náklonnosti
- zmatení
- deprese
- potíže se spánkem
- těžké záchvaty úzkosti
- paranoia**
- touha po droze
- svalové napětí
- nutkavé skřípání zuby
- nevolnost
- rozmazané vidění
- náhlá slabost a zimnice nebo pocení
Dlouhodobé vlivy:
Dlouhodobé užívání způsobuje dlouhodobé a trvalé poškození mozku, ovlivňuje úsudek a schopnost myšlení uživatele. Někteří mladí lidé zemřeli na následky svého prvního kontaktu s extází.
Další informace najdete také v brožuře Pravda o extazi
* amfetamin: látka stimulující centrální nervovou soustavu, často přezdívaná „speed“
** paranoia: podezírání, nedůvěra, či strach z ostatních lidí
Extáze je nelegální. Americká protidrogová agentura DEA ji klasifikuje jako drogu kategorie I, což je označení vyhrazené pro nebezpečné substance bez zjevného léčebného účinku. Další drogy z kategorie I zahrnují heroin a LSD. Trestní sazby za držení extáze, distribuci a výrobu extáze mohou dosahovat pokutu od 250 000 do 4 milionů dolarů a vězení od 4 let po doživotí, v závislosti na množství držené drogy.
Tragédií je, že extáze je dnes jednou z nejpopulárnějších drog mezi mládeží. Kancelář pro drogy a kriminalitu Organizace spojených národů odhaduje, že na světě je zhruba 9 milionů uživatelů extáze. Drtivá většina z nich jsou náctiletí a mladí dospělí.
Když je extáze smíchaná s alkoholem, je velmi nebezpečná a může být dokonce smrtící. Škody způsobené touto designerskou drogou* se natolik zvětšila, že případy akutních zásahů na pohotovostní službě v souvislosti s užitím této drogy, narostly od doby, kdy se extáze stala oblíbenou „klubovou a taneční drogou“, doslova raketovou rychlostí – o více než 1200 procent.
* designerská droga: uměle vytvořená droga, která svými účinky napodobuje již existující, ale zakázanou drogu s cílem obejít zákony.
„Na jedné taneční párty jsem viděla kluka na extázi, co několik hodin pořád dokola opakoval, jsem pomeranč, neloupej mě, jsem pomeranč, neloupej mě. Jiný kluk si myslel, že je moucha a bez přestání mlátil hlavou do okna.“
|
Nikki byla jen jednou z mnoha návštěvníků tanečních večírků. Snad v naději, že unikne svým problémům a užije si, se rozhodla, že stráví noc na párty s několika přáteli. Jeden z nich měl v autě láhev kapalné extáze, a tak se všichni rozhodli, že si trochu vezmou. Droga začala rychle účinkovat. Nikki tančila a tančila a tančila a sama sebe donutila překonat svou obvyklou mez.
Jak jeden z jejích přátel uvedl v policejní zprávě, „Nikki byla mimo a nic necítila.“
Druhý den ráno byla Nikki mrtvá. Příčina? Drogová intoxikace (extází).
„Mně se to ale nemůže stát,“ říkáte si. Možná ne, ale skutečně to chcete risknout?
Extáze byla původně vyvinuta německým farmaceutickým koncernem Merck v roce 1912. Ve své původní podobě byla známa jako MDMA a použita americkou armádou v roce 1953 při psychologických bojových testech. V 60. letech se opět objevila jako lék používaný při psychoterapii k „odstranění zábran“. Teprve v 70. letech se MDMA objevil jako droga užívaná na večírcích.
Na začátku 80. let byl MDMA propagován jako „nejžhavější kandidát při neustálém hledání štěstí skrze chemii“ a byla to oblíbená droga na mnoha víkendových párty. Ještě v roce 1984 byl MDMA legálně prodáván pod jménem „extáze“, ale v roce 1985 byl z bezpečnostních důvodů zakázán.
Koncem 80. let se extáze stala oblíbeným „marketingovým“ termínem pro prodejce drog, kteří prodávali drogy typu extáze, které však ve skutečnosti ani MDMA nemusely obsahovat. Zatímco MDMA jako takový může vyvolat nežádoucí účinky, to co dnes nazýváme extází, může obsahovat široký koktejl látek od LSD, přes kokain, heroin, amfetaminy a metamfetaminy až k jedu na krysy, kofeinu, a odčervovací přípravky pro psy. A i přes roztomilé logo, kterým dealeři tabletu označují, je právě tohle ten důvod navíc, proč je extáze nebezpečná. Uživatel nikdy ve skutečnosti neví, co si to vlastně bere. A nebezpečí se zvyšuje, pokud si uživatel zvýší dávku, aby dosáhl stejného opojení jako předtím a neví, že nyní může užít zcela jinou kombinaci drog.
Extáze se nejčastěji vyskytuje ve formě tablet, ale může se užívat také injekčně nebo jinými způsoby. Tekutá extáze je ve skutečnosti GHB, což je látka, kterou můžete najít také v čistících prostředcích na odtok či podlahu a v odmašťovačích.
„Naštěstí jsem živá, ale musím se potýkat se dny, měsíci a léty posttraumatických následků. Musím čelit újmě, kterou extáze způsobila celému mému životu. Zažila jsem vše, co vás může napadnout. Deprese, úzkost, stres, (opakované) noční můry a těžké bolesti hlavy byly jen několika nepříjemnostmi, s nimiž jsem bojovala poté, co jsem užila extázi. Téměř jsem zemřela. Stačila jediná noc, pár pilulí (extáze) a alkohol. Tato droga je velmi osudová a já jsem vděčná za to, že jsem živá. Nedokážu popsat, jak těžké je potýkat se pořád s děsivými sny. Probouzím se celá zpocená a děkuji Bohu za to, že to byl jen další zlý sen. Modlím se, aby jednou ty děsivé sny zmizely. Žádná droga za to nestojí.“
|
Slangové názvy
Extoška, Éčko, Bobule, Vožeh, Boule, E, Kulatý, Tableta, Pilule, Kolčo, Kolečko, Koule, Pilulka lásky, Eden, Eva, Adam, Smajlík, Sněhová koule, XE, XTC
Sen nebo noční můra?
- Životní zkušenost s halucinogenní extází mělo v roce 2007 v ČR 4,6 % studentů do 16 let.
- Další průzkum u dětí do 13 let prokázal, že extázi mělo v roce 2003 již 7,1 % dětí a v roce 2007 dokonce 12,4 % českých školáků.
- Průzkum v USA ukázal, že 92 procent těch, kdo začali s užíváním extáze, užívá později i další drogy včetně marihuany, amfetaminů, kokainu a heroinu.
Extázi se často říká „pilulka lásky“, protože zintenzivňuje vnímání barev a zvuků a údajně zesiluje pocity prožívané při dotecích a laskání druhé osoby, zvláště v průběhu pohlavního styku.
Extáze ale obsahuje halucinogeny, tedy drogy, které působí na mysl tak, že lidé vidí nebo cítí věci, které nejsou skutečné. Halucinogeny mohou uživatele vrátit do děsivého nebo smutného zážitku z minulosti, na který se uživatel zafixuje bez toho, aby si to uvědomil.
Představa extáze jako „pilulky lásky“ je jednou z mnoha lží široce rozšířenýcho této droze.
Extáze způsobuje emocionální škody a uživatelé často trpí depresemi, zmatením, těžkými stavy úzkosti, paranoiou*, psychotickým chováním a dalšími psychickými potížemi.
* paranoia: podezírání, nedůvěra, či strach z ostatních lidí